Wildcat Hall of Fame
The Wildcat Student-Athlete Hall of Fame was established in 1995 to honor former intercollegiate team members who made significant contributions to the SUNY Polytechnic sports program. To date, 33 former Wildcats have been selected for induction based on their outstanding athletic performance and leadership abilities and the exceptional competitive impact they made while representing the SUNY Poly intercollegiate sports program.
Renamed The Wildcat Hall of Fame in 2003, the Hall also proudly honors former coaches, administrators, faculty, staff and benefactors who have made significant contributions to the development and success of the Wildcat sports program.
Inductees
2023
Kevin Grimmer- Athletic Director, Head Men's Basketball Coach
2009-2010 Men's Basketball Team- Inducted for the longest postseason run in SUNY Poly Athletics history, making it to the Sweet 16 after capturing the NEAC Championship.
2015
Nick Grimmer - Men's Basketball
Jessica Skelton - Softball, Women's Basketball, Women's Soccer
2008
Tom McLaughlin - Baseball
2006
Toni Darling Johnston - Softball, Women's Basketball
Sarah Schiavone Lidbom - Softball, Women's Basketball, Women's Soccer
Mark Sierak - Golf, Bowling
2005
Harry Jaime - Baseball
Theresa Synakowski - Softball
Eddie Bocca - Men's Basketball
Kevin Roman - Golf
2004
Eric Gronowski - Baseball
Mike Schmidt - Baseball
Shari Sion - Women's Basketball, Softball, Women's Soccer
Marla Stagliano - Women's Basketball, Softball
2003
Donald Dutcher - Men's Soccer
Theresa D'Aprile - Women’s Basketball, Softball, Women’s Volleyball
Todd Flack - Baseball
Robert Drake - Baseball
Anthony Darnell Hickman - Men's Basketball
Anessa Lourensz - Women's Basketball
2002
Vicki Fuess Abrams - Women's Basketball, Softball
1998
Rudy Burruss - Men's Basketball
Sherri Dubben - Women's Basketball
Myron Falinski - Men's Soccer
Jennifer Repard - Women's Basketball, Softball, Women’s Volleyball
1997
Mary Ward Difulvio - Women's Basketball
1996
Joseph Barker - Men's Basketball
Michael Thompson - Men's Basketball
1995
Jim Bailey - X-Country
Maurita Burke - Volleyball, Women's Basketball, Softball
Diann Benowski Difrancesco - Women's Basketball
Neil Fitzpatrick - Men's Soccer
Bob Graham - Men's Basketball
Larry Navatka - X-Country
Renee Olmsted - Women's Basketball
Ken Powell - Men's Soccer
Mary Claire Premo - X-Country
Joe Robles - Men's Basketball
Brett Wallace - Men's Basketball